_______________________________________________________________

UWAGA!!


Blog o KOLAGENIE NATURALNYM COLWAY został przeniesiony!

Kliknij tutaj i odwiedź nowy BLOG >>>

_______________________________________________________________

środa

BLIZNY a działanie Kolagenu

Blizna, to powstająca w procesie gojenia - tkanka łączna, która zastępuje uszkodzoną tkankę przez uraz lub chorobę. Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą (porastającą), z licznymi /najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany/ włóknami kolagenu.
Blizna powstaje w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry i możemy wyróżnić kilka sposobów jej usuwania. Skutek leczenia uwarunkowany jest przez wiele czynników, wpływających na późniejszy wygląd blizny:
  1. rodzaj rany i głębokość;
  2. długość/rozmiar, krwawienie, ucisk;
  3. przebieg gojenia;
  4. wiek (lepsze gojenie u dzieci);
  5. wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry;
  6. kształt blizny;
  7. okres, jaki dzieli jej wystąpienie od rozpoczęcia leczenia;
  8. ilość i rodzaj szwów;
  9. lokalizacja blizny (broda, mostek, ramię, górna część pleców - to obszary zwiększonego ryzyka).
Przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa, można spróbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze - pobudzone, poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz - spowodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone.  

Stosowane są też techniki chirurgiczne, ale większość blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się bez żadnej interwencji, wskutek czego dochodzi do jej naturalnego usuwania. Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Operacja plastyczna w tym momencie jest wskazana, a polega ona zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry, w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej. Po usunięciu tarczy martwych komórek wykonujemy zabiegi dermostymulacji - pobudzenia żywych warstw skóry. Prowadzą one do wzrostu przepływu krwi w skórze i pobudzeniu fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny. Wzrost ilości kolagenu poprawia rusztowanie skóry i daje efekt skóry jędrnej oraz sprężystej.

Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny. Dość szeroko stosuje się opatrunki z żelu silikonowego. Leczenie blizn polega też na masażu i uciskaniu opuszkami palca, kilkakrotnie w ciągu dnia.

W jaki sposób Kolagen oddziałuje na bliznę?  

Kolagen działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Stosując Kolagen Naturalny do wygładzania blizn, należy pamiętać o peelingu, który złuszczając naskórek, w znaczny sposób przygotuje skórę do lepszej wchłanialności kolagenu. W zależności od miejsca występowania blizny zalecamy kolagen Platinum (delikatne partie ciała - w tym twarz, dekolt, miejsca intymne, itd.) lub Silver (pozostałe części ciała).
 
>>  Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>>  Kliknij poniżej i napisz.
>>  Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

2 komentarze:

  1. Anonimowy15:31

    fajny artykuł

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za uznanie ;)
    Zapraszam częściej.

    Pozdrawiam, Inezz

    OdpowiedzUsuń